Je to prostě smůla smůlovitá. A je třeba se tomu nějak postavit. Jak?
Přirozeně, že prací. Jenže co když do práce nemůžete? A je jedno, zda ze zdravotních důvodů, nebo kvůli dětem. Máte-li relevantní důvod a peněz se vám nedostává, je třeba vyhledat úřad práce a posléze pokračovat dle jejich pokynů. Peníze totiž nedostane jen tak někdo. A ne na všechno.
Nejdůležitější je mít co jíst a mít kde bydlet. Proto můžete na bydlení dostávat peníze od státu. Ale musíte splnit několik podmínek. A jich je dost. Podíváme se na situaci, kdy se nedostává na nájem.
Samozřejmě, že celá cesta začne vaší žádostí. Tato žádost o příspěvek na bydlení vám přinese (nebo někdy také ne) peníze na to, aby vás nevyhodili z bytu. Ovšem není to tak jednoduché. Především se bude váš další osud řídit vašimi příjmy a opravdu se všeobecně nedoporučuje nějaké zatajovat. Protože to už je pak hra s kriminálem. Máte-li tedy skutečně malé příjmy, které váš nájem nepokryjí, žádost si podejte. Pozor, příjmy se počítají všem lidem ve společné domácnosti. Máte-li partnera který si vydělá tolik, aby vám nájem pokryl, máte smůlu. Tvrzení, že vám on peníze nedává, bude posouzeno jako účelové a jste bez koruny.
Počítejte také s návštěvou sociálních pracovníků. Přijdou si k vám ověřit, zda jsou vámi zadané údaje skutečností, nebo jen vycucané z prstu. A tato návštěva nepřijde jen jednou. Jde především o to, kolik osob se na místě skutečně zdržuje. Ne tedy, kolik je jich oficiálně přihlášeno. Do bytu je vpustit musíte, jinak vám to napíší jako nespolupráci a opět vám peníze nedají.
Vaši žádost neposuzuje jen jedna osoba, ta pouze zadává údaje do počítače, který to “žene výš”. Takže asi nebude dobré zkoušet to s úplatky. Za to také můžete mít bydlení skoro zadarmo, ale v prostředí, které se vám zcela jistě líbit nebude. Proto si opravdu pečlivě zvažte, co vše do žádosti uvedete. Bude-li pak vše v pořádku, dostanete i vy peníze.