Lidé jsou nejednou nespokojeni s výší výplaty. Jsou přesvědčeni, že by měli za svoji práci dostávat víc a že by také víc dostávat potřebovali, protože jim jejich příjem zkrátka na všechno, co je potřeba, nestačí. A někdy to není jenom subjektivní pocit, někdy tomu může být skutečně tak.
Když je člověk se svojí odměnou za odváděnou práci nespokojen, má v zásadě dvě možnosti: dosáhnout jejího zvýšení nebo si najít jinou práci. Jenže dostane-li se někdo při pohledu na svou výplatu až k tomuto dilematu, je vlastně poměrně pozdě. Protože to už člověk něco odpracoval, obětoval nějaký čas a vynaložil určitou námahu. A teď je zklamán, že se mu nedostalo toho, co očekával.
Jenže tak daleko by to nikdy dojít nemělo, pokud to není nezbytně nutné. Pokud člověk není vzhledem k subjektivním a objektivním podmínkám nucen vzít jedinou nabízející se práci, měl by si tento hned zkraje promyslet, zda na určitou nabídku kývne nebo ne, a měl by tedy zodpovědně posoudit i to, zda mu vyhovuje i plat.
Jenže když někomu takovému nabídne zaměstnavatel jenom hrubou mzdu, je ono rozhodování se nejednou sporné. Uchazeči o práci se taková cifra totiž může líbit, ale přesto tento nakonec nebude spokojený. Protože mu jeho hrubou mzdu po odvedení práce nikdy nedají. Než člověka finančně odmění, strhnou mu z ní daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění a případně i náklady, které si nárokuje exekutor, a čistá mzda, kterou pak zaměstnanec dostane, je rázem o poznání ubožejší.
A tak by se měl hned při obdržení určité nabídky provést i výpočet čisté mzdy, aby každý ze zaměstnanců věděl, kolik že bude skutečně dostávat peněz, z čeho bude žít.
A protože si s takovými počty mnozí z nás neporadí, je dobře, že jim s tím může pomoci kalkulačka na internetu. Díky ní stačí znát hrubou mzdu a rázem se dá lehce zjistit, jaká bude čí čistá mzda. Která je tu to hlavní.